Jdi na obsah Jdi na menu
 


Peter Ferdinand Drucker

26. 4. 2014

Peter Ferdinand Drucker je obvykle pokládán za zakladatele moderního managementu jako samostatného teoretického oboru. Je autorem celé řady zásadních nebo inovativních konceptů v oblasti managementu - zejména: Diskontinuita, Manažerské funkce, MBO, Sedm nových úkolů manažera budoucnosti, Účel, funkce a záměry podniku.

peter-f-drucker 

Řízení zůstane základní a dominantní institucí snad tak dlouho, jak bude trvat západní civilizace.“ Peter F. Drucker

Peter Ferdinand Drucker se narodil 19. listopadu 1909 v Kaasgrabenu (dnes je součástí Vídně)  v Rakousku a zemřel 11. listopadu 2005 v Claremontu v USA. Obvykle je pokládán za zakladatele moderního managementu.

Vystudoval mezinárodní právo na univerzitě ve Frankfurtu, kde získal doktorát. Poté pracoval jako redaktor v deníku Frankfurter General-Anzeiger. Ohledně nacismu odešel v roce 1933 do Velké Británie, kde pracoval také jako redaktor Financial Times.

V roce 1937 odešel natrvalo do USA, kde se stal univerzitním profesorem, spisovatelem, konzultantem na poli managementu, historie, ekonomie a sociálních věd.

V roce 1946 v díle „Concept of Corporation“ demonstroval na základě svého studia General Motors Corporation, umožněného Alfredem P. Sloanem, že velké korporace jsou spíše než zosobněním racionálně byrokratického modelu,chaotickým sociálním systémem (řečeno moderní terminologií). Uvádí se, že sám Sloan se s Druckerovým závěrem nikdy neztotožnil.

Je pokládán za autora v oblasti managementu:

  • Diskontinuita
  • Pět základních činností manažera (určování cílů, organizování, motivování a komunikace, hodnocení a rozvoj lidí)
  • Reprivatizace (pojem převzala Margaret Thatcherová pod názvem privatizace)
  • Řízení podle cílů (Management by Objectives - MBO)
  • Sedm nových úkolů manažera budoucnosti
  • Účel, funkce a záměry podniku
  • Znalostní pracovník, znalostní ekonomika a znalostní společnost

 Zdroj:

www.managementmania.com

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář