Jdi na obsah Jdi na menu
 


Předmět sociologie

30. 12. 2013

Sociologie je vědní disciplína, která se zabývá zkoumáním lidské společnosti a různých  sociálních skupin.

Sociologie tedy zkoumá a analyzuje lidského jedince, společenské skupiny tedy celou společnost.

Tato věda se zabývá studiem sociálního života, což je velice široká oblast zahrnující každodení chování lidí na jedné straně a zkoumání globálních společenských procesů na druhé straně.Mohu uvést řadu konkrétních příkladů předmětu sociologie jako je např.: rodina a rodinný život, způsob dosahování vzdělání, vztahy mezi muži a ženami, vztahy na pracovišti, volební chování v zemi, postoje lidí, atd.

Mohu říci, že každý společenský jev předmětem zájmu sociologie, protože v každém společenském faktoru působí lidé, jejich vztahy. Ale také ne všechny společenské faktory jsou v daný čas zajímavé, nebo také významné, aby to bylo předmětem sociologie.

Z hlediska obecnosti předmětu sociologie se může rozlišit např. na obecnou sociologii, která se zabývá společností, jako celkem a speciální sociologií, která se zabývá dílčími oblastmi života, nebo také způsobu života, jednání a fungování významních sociologických skupin. Mezi nejpropracovanější speciální sociologické skupiny patří např.:

 - sociologie skupin - (sociologie mládeže, sociologie rodiny, atd.)

- sociologie práce

- sociologie pohlavý

- sociologie společnosti

- sociologie sportu, kultury, venkova, umění zdraví

- sociologie dopravy, náboženství

-atd. 

Zdroj:

ZICH, František. Úvod do sociologie. Praha: Vysoká škola finanční a správní, o.p.s., v edici EUPRESS, 2003. ISBN 80-86754-06-5

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář